Jedwabista pielęgnacja

środa, listopada 28, 2018

Po przeczytaniu książki o pielęgnacji Gejsz postanowiłam się z wami podzielić pewnym sposobem na Japońską, gładką i delikatną cerę.
Pielęgnacja jedwabiem - do niedawna jeszcze sama nie wiedziałam, że jedwab ma takie zastosowania jeśli chodzi o kosmetykę. Kojarzyłam jedwab tylko jeśli chodziło o ubrania, pościel itp oraz z historii o szlaku jedwabnym i jako jedwab do włosów, ale nie wiedziałam, że sam materiał może mieć takie znaczenie w pielęgnacji.


Gejsze używały go po prostu jako ściereczkę do twarzy, którą pocierały twarz i był to element codziennej pielęgnacji. Stosowanie jedwabnej pościeli i ubrań sprawia, że np włosy się nie plączą tak bardzo, ponieważ jest to materiał "śliski" i wszystko się po nim delikatnie przesuwa, ale też ma właściwości odżywcze, więc posiadania jedwabiu w swojej garderobie lub łóżku może przynieść nie tylko walory estetyczne, ale też sporo korzyści dla naszej skóry oraz włosów.

CZYM JEST JEDWAB ?
"Jedwab jest naturalną proteiną, składającą się z elastycznego białka zwanego fibroiną, oraz z seryscyny, która należy do grupy białek, pełniących funkcję cementu o wyjątkowych, charakterystycznych właściwościach nawilżających. Historia jedwabiu, owiana wieloma legendami, prowadzi do starożytnych Indii, sięgając 6000 tysięcy lat przed naszą erą. Jednak włókno jedwabne, z którego początkowo wytwarzano tkaniny, a następnie struny i papier, po raz pierwszy wykorzystano około 4000 lat temu w Chinach.
Jedwab szybko zyskał popularność w pradawnej sztuce medycznej oraz pielęgnacji skóry. Włókno jedwabne produkowane jest przez larwy jedwabników Bombyx mori, a ze względu na swoje niezwykle właściwości, nadal postrzegane, jako surowiec luksusowy. Proteina jedwabna składem chemicznym przypomina proteiny występujące w skórze i włosach, jest to jedna z ważniejszych cech, determinujących jej szerokie spektrum zastosowań w kosmetyce i pielęgnacji. Ponadto posiadają ładunek elektrostatyczny, przeciwny do ładunku skóry i włosów, dzięki czemu sprawiają, że kosmetyk silnie przywiera do aplikowanej powierzchni. Jak już wspomniano, w skład proteiny jedwabiu wchodzą dwa rodzaje białek – fibroina i serycyna."

ze strony : https://wylecz.to/kosmetyki/jedwab-zastosowanie-w-kosmetyce/Jedwabiu nie koniecznie używa się tylko w formie materiału. Jak już wspomniałam, wystarczy używać jedwabną szmatkę do przecierania twarzy (chociaż raz dziennie - na sucho lub też nie), ale też można spotkać jedwab w formie płynnej lub w formie pudru. 
Mleczko jedwabne: 
Takie mleczko przyczynia się do zatrzymania wody w głębszych warstwach skóry co pozwala ujędrnić skórę, a nawet uzyskać delikatny efekt liftingu. Wpływa też na zachowanie gładkiej i delikatnej skóry, poprawia również stan włosów przywracając im właściwą strukturę. 
Jedwab oferuje długotrwałe nawilżenie zarówno cery jak i skóry całego ciała, a także włosów. 


  
Puder jedwabny : 
Ta forma jest używana do produkcji kosmetyków do makijażu. W produktach kosmetycznych nie tylko nawilża, ale też delikatnie absorbuje sebum, działa antybakteryjnie i daje świetny efekt rozświetlenia. 

Jedwab również stanowi dodatek do wielu kosmetyków, dzięki temu mają one te wszystkie właściwości (szampony, odżywki do włosów, lakiery do paznokci, tuszów do rzęs, podkładów i korektorów do twarzy oraz wiele innych). 
  

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Jedwab to bez wątpienia cenny składnik! :) O jego właściwościach przekonałam się już jakiś czas temu - szczerze doceniam i z chęcią sięgam po kosmetyki oparte na jego formule.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat jeśli chodzi o jedwab mam mały "staż" podejrzewam, że tylko w kremach gdzieś w składzie się przewija ;)

   Usuń