Japonia jesienią

środa, listopada 21, 2018

Przez ostatni tydzień pogoda zakończyła rozpieszczać... niestety jest coraz zimniej, średnio mi się to podoba, ale "sorry, taki mamy klimat". Jak się spojrzy za okno to jest już zima, ale kalendarz ciągle upiera się przy jesieni, dlatego też ja dalej piszę o jesieni, wrzucam zdjęcia na instagrama z tych pięknych, kolorowych dni wczesnej i ciepłej jesieni. Uważam, że przedłużenie tej ładnej części tej pory roku przez wrzucanie zdjęć w pewnym sensie poprawia humor !

Dzisiaj mam dla was post, który trochę można uznać za spóźniony, ale na ciekawostki i odrobinę historii nigdy nie jest za późno.

Dzisiaj wam przedstawię japońską jesień, czyli co się dzieje w tym kraju o tej porze rok, z czego jesiennego Japonia słynie i trochę innych ciekawostek w tym klimacie. Oczywiście masa pięknych, kolorowych zdjęć, aby urozmaicić czytanie oraz trochę ocieplić dzisiejszy dzień.

Momiji - pierwsze co przychodzi ludziom na myśl, jeśli mowa o Japońskiej jesieni to oczywiście piękno czerwonych liści. Japonia słynie z czerwonej jesieni, która jest za sprawą liści klonów, które o tej porze roku zmieniają barwę na czerwony. Sami Japończycy bardzo cenią sobie ten piękny element krajobrazu jesiennego niczym wiosną kwitnącą wiśnię. Dlatego też wiele osób śledzi prognozę i wszelkie informacje na temat gdzie są najlepsze miejsca, aby wybrać się w wolny dzień na wycieczkę i podziwiać czerwoną jesień.

U nas raczej jesienią przeważa kolor żółty, więc uważam, że ta czerwień jest bardzo ładne i niezwykła.

Jidai matsuri - W Japonii są organizowane różne festiwale, jest ich sporo i większość z nich ma różną tematykę, zależnie od pory roku/miesiąca, w którym są organizowane. Jesienią w Kioto organizowany jest Jidai Matsuri, podczas którego przez miasto idzie coś w rodzaju procesji, której trasa zajmuje około 5 godzin, a sznur ludzi rozciąga się na około 2 km. Ludzie przebrani są w historyczne kostiumy sięgające najwcześniejszych lat istnienia kraju do epoki Meiji. Idący w pochodzie czasami niosą ze sobą broń, którą używano w danym okresie lub poruszają się pojazdami z danej epoki.
Pochód ma miejsce co roku 15 października.

Na co jest sezon w Japonii - W każdym kraju są jakieś sezonowe przysmaki,więc w Japonii ma co jest sezon ?
Jak wiadomo japońska dieta składa się głównie z sezonowych warzyw i owoców, co mim zdaniem jest bardzo świetnym i najlepszym elementem każdej kuchni jeśli stosowane są właśnie produkty sezonowe, ponieważ powinniśmy korzystać z dobrodziejstw natury.
Japońskimi produktami jesiennymi są między innymi mandarynki, kaki, jabłka oraz gruszki nashi (japońska odmiana gruszki).
Jak wiemy podstawą japońskiej kuchni jest ryż, którego właśnie zbiory odbywają się na jesień.
Sezonowym produktem jest Sajra, czyli drapieżna ryba morska.
Dodatkowy przysmak to jeszcze grzyby matsutake oraz orzechy miłorzębu.

o tsukimi - czyli podziwianie jesiennej pełni księżyca, któremu towarzyszą specjalnie przygotowane przysmaki takie jak dango - czyli ryżowe pyzy oraz kasztany.


Shichi go san - czyli święto podczas, którego rodzice modlą się o opiekę nad dziećmi.
Jest to nawiązanie do dawnych rytuałów przejścia. W tym dniu dziewczynki od 3-7 roku życia oraz chłopcy od 3-5 roku życia ubierane są w odświętne stroje. Święto obchodzone jest 15 listopada.

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Jeju, te czerwone liście wyglądają cudownie! Teraz to już niestety zima za oknem :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna jesień ! Ja uwielbiam tą jesienną różnorodność kolorów w Polsce, ale tam musi być o tej porze roku na prawdę przepięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakochałam sie w tych fotkach!

  http://start-afire.blogspot.com/2018/11/nie-lubie-kobiecej-sabosci_20.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow jakie cudowne zdjęcia tęsknię za taką kolorową jesienią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do momentu pierwszego to jeszcze jakieś kolorki będą :)

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia, taką jesień uwielbiam. Japonię mogłabym odwiedzić o każdej porze roku i tak samo by mi się podobał :) Niestety raczej nie prędko to nastąpi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że japońska dieta mogłabym mi posmakować! :)
  Duża ilość warzyw i owoców to jest to!!!
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warzywa i owoce powinny być podstawą diety każdego człowieka, same witaminy <3

   Usuń
 7. Musi tam być pięknie <3

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń