dobre wychowanie made in japan #2 (savoir vivre)

wtorek, lutego 27, 2018

Zaczynamy drugi post o dobrych manierach w Japonii. Dzisiaj trochę takiego typowego savoir vivre, głównie w kontaktach z innymi ludźmi, czyli jak się zachować w towarzystwie. Napiszę wszystko czego się dowiedziałam do tej pory i najwyżej jak pojawi się coś jeszcze to będzie update w kolejnej części. Nie chcę też, żeby posty były bardzo długie, bo wiem, że to zniechęca do czytania, dlatego też takie dzielenie na części nie jest złym pomysłem.
Postaram się aby wszystko było w miarę uporządkowane ;)

 1. Uśmiech - uśmiech jest na całym świecie dobrą wizytówką dla człowieka. Podczas spotkania powinniśmy się uśmiechać nie tylko na powitanie, ale też w trakcie rozmowy oraz na pożegnanie.
 2. Na powitanie należy się ukłonić - nie podajemy sobie ręki jak to jest w zwyczaju europejskim. Głębokość ukłonu zależy od tego jak ważna jest osoba, z którą mamy przyjemność. 
 3. Wizytówki - w Japonii wizytówki wręcza się praktycznie każdemu rozmówcy, jak już pisałam w poprzednim poście tego typu, podajemy ją obiema rękoma. 
 4. Wydmuchiwanie nosa to oznaka złego wychowania - w Japonii "smarkanie" w towarzystwie to obraza dla innych, a kichanie i wycieranie nosa to oznaka chamstwa i prostactwa. To jest dość dziwne moim zdaniem.
 5. Smarkanie jest złe, ale siorbanie już nie - to akurat świadczy o tym, że to co jemy lub pijemy jest bardzo smaczne i siorbanie np w restauracji jest odbierane bardzo pozytywnie. 
 6. Niegrzeczne jest też kiedy sami sobie nalewamy alkohol. Ale to w sumie u nas też jest, że to gospodarz powinni nalać, czy też podać danie. 


Post wyszedł mi bardzo krótki, więc chyba dobrze, bo nie ma dużo do czytania. Jest to spowodowane też małą ilością czasu, ale powoli to sobie układam. Pisząc to miałam też ciągle wrażenie, że już to pisałam mimo, że poprzedni post o dobrych manierach przejrzałam 10 razy aby się upewnić że nic nie powieliłam.
Mam nadzieję, że się spodoba ;)

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Love this! :)


  Please check out my latest post, too? I'd love to hear something from you! :)
  www.cielofernando.com
  FACEBOOK | INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
 2. I really love your blog! I followed you on GFC #209, I'd like us to keep in touch and support eachother! Would you be so kind to follow back? Thank you!
  Have a nice day lovely!
  xo from Italy,
  Sonia Verardo
  http://www.trenchcollection.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o kilku wymienionych manierach wcześniej, ale ukłon na powitanie mnie zadziwił :)
  Pozdrawiam
  My blog

  OdpowiedzUsuń
 4. W Anglii uśmiech u każdego człowieka to normalna sprawa, żarty czy zapytanie co słychać i jak się masz :) Co do siorbania nie przeżyłabym tego, strasznie irytuje mnie ten dźwięk. A smarkanie - no dziwne, a co jeśli ktoś jest chory? Wystarczy odejść np. do łazienki?

  OdpowiedzUsuń