Tak, kobieta też może być samurajem

poniedziałek, stycznia 22, 2018

Kilku osobom spodobały się ciekawostki o Japonii, dlatego postanowiłam napisać dzisiaj jedną ciekawostkę, której tam nie ujęłam (o ile mogę to nazwać ciekawostką). Jak dla mnie jest to bardzo fajna historia, naprawdę kiedy pierwszy raz ją poznałam byłam zdziwiona, ale pozytywnie.
Chodzi tutaj o historię pewnej Japońskiej bohaterki. Tak bohaterki, co może wydawać się dziwne jeśli ktoś czytał post o Japońskich kobietach.  Fascynowała mnie historia samurajów, w sumie to nadal fascynuje, ale jakiś czas temu miałam naprawdę bzika na tym punkcie. Czytając te wszystkie informacje, myślałam, czy kobieta też może być wojownikiem.     Wydawało by się, że nie, ale potem odkryłam, że jednak jest to możliwe, bo był taki przypadek w japońskiej historii i nawet w telewizji leciał dokument na ten temat. (dawno).
Poznajcie historię Tomoe Gozen.
Już dawno miałam napisać ten post, ale jakoś nie mogłam się do tego zabrać, no bo kogo to będzie interesować, aż w końcu pomyślałam, że ktoś na pewno się znajdzie, a wasz komentarze pod ostatnim postem mnie tylko przy tym utwierdziły.

Tomoe Gozen. Jest to chyba jedna ze słynniejszych bohaterek Japonii mimo iż kobiety kiedyś były tam nie ważne.
Tomoe żyła na przełomie XII  i XIII wieku. W tamtych czasach szkolenie kobiet do walki nie było czymś dziwnym ,ale służyło obronie własnej i domu oraz dzieci. Był to okres wojny między dwoma plemionami Taira i Minamoto dlatego też takie umiejętności kobietom były przydatne.
Jeśli chodzi o samurajów no to wszystkim się kojarzą z mężczyznami, wojownikami, ale w tamtym okresie kobiety również się nimi stały i tak właśnie Tomoe została samurajem kobietą. Dzięki sile, swoim umiejętnością, odwadze, kobieta do dziś jest symbolem siły kobiet. Jest to ważna postać w historii.  Jest to dowód na to, że kobiety wcale nie są gorsze, postać Tomoe daje wiele motywacji współczesnym kobietom. Pisemna wzmianka o bohaterce pojawiła się jedynie w  opowieści o rodzinie Heike, była to epopeja rycerska, gdzie opisano walki między tymi dwma plemionami, o których wspomniałam wcześniej. Fakt iż jej popstać widnieje w tej opowieści, według Historyków świadczy o tym, że Tomoe jest postacią legendarną.

Mimo tego, że jest to słynna postać to wiele o niej nie wiadomo.  W opowieści jest wzmianka o tym, że była służyła samurajowi Yoshinace Minamaoto.  Kobieta pomagała w walce, ponieważ w Armii samuraja Minamoto zostało łącznie z nią pięciu wojowników. Jednak rozkazano jej się usunąć z pola walki, dlatego, że samuraj uważał, że będzie dla niego hańbą zginąć u boku kobiety.  Oczywiście Tomoe postąpiła tak jak jej kazano. Po tym słuch o niej zaginął.
Niestety jak w większości tego typu historii są różne wersję, w innej Tomoe została zmuszona do bycia konkubiną wroga, w innej wersji wstąpiła do „zakonu”, a w jeszcze innej zabiła wszystkich wrogów Minamoto i na końcu popełniła samobójstwo.
Bez względu na zakończenie i mimo, że nie ma więcej informacji na temat Tomoe Gozen, uważam, że historia jest ciekawa i jest dowodem na potencjał, siłę i odwagę kobiet, które zawsze były uważane za ludzi gorszej kategorii lub nawet nie były uważane za ludzi. Obecnie ta historia jest inspiracją dla wielu młodych, japońskich artystów, inspirowane bohaterką są postacie gier, mang, anime itp.

Ta historia bardzo mnie motywuje  i mam nadzieję, że wam się podoba, a może już słyszeliście tę historię. Piszcie.

A teraz z innej beczki. Pamiętacie ? wspominałam o powstawaniu mojej nowej stronki na facebooku?  Jest już dostępona i od kilku dni na niej działam, więc zapraszam do odwiedzin no i dołączenia do mnie klikając „lubię to” ;)  tutaj jest link (klik).

You Might Also Like

16 komentarze

 1. Trochę taka Japońska wersja Janosika w kobiecym wydaniu. Teraz taka praktyka nie ma szans na realizację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, można to tak nazwać ;) Nie wpadła bym na to, bo za bardzo całej historii Janosika nie znam, wiem tylko kim mniej więcej był, ach co za wstyd ;)

   Usuń
 2. Strasznie lubię kulturę Japonii, ale o jej historii nie wiem za wiele. Czyżby ta kobieta samuraj to taki pierwowzór Mulan? :D Strasznie mnie to ciekawi, zwłaszcza że lubię silne, niezależne kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mulan to Chinka, ale fakt trochę podobne, tylko, że Tomoe się nie musiała przebierać za mężczyznę. Kto wie, może tą historią była inspirowana historia Mulan ^^

   Usuń
 3. Kultura Japonii jest bardzo fascynująca. Gdy oglądam filmy lub czytam o starych japońskich legendach, czuje dreszczyk emocji. Od razu jak zobaczyłam temat to skojarzyła mi się z bajką dzieciństwa, Mulan :) Wojownicza, dzielna i odważna. Bardzo ciekawy post, chętnie poznam więcej japońskich ciekawostek i legend :)
  Pozdrawiam

  diannstyl.bligspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie interesuje się zbytnio kulturą Japonii, ale ta historia mnie urzekła. Cieszę się, że są historie, które pokazują siłę i odwagę kobiet.
  Pozdrawiam cieplutko
  My blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wszystko kobiety i tak były i w sumie nadal są uważane, za gorsze, słabsze

   Usuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tej kobiecie, ciekawa, bardzo motywująca historia!
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Była samurajką, ale służyła samurajowi.
  Chyba najciekawszym końcem jej życia byłoby to, w którym popełniła samobójstwo.
  Japonki nie musza być takie słodkie na jakie wyglądają czy się kreują i to mi się podoba.

  http://screatlieve.blogspot.com/
  https://youtu.be/WeKP9ZIEGXE

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja bym chciała trenować sztuki walki <3 moja miłość ;-] Może wzajemna obserwacja ?
  Klaudiaonelive Blog<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jaki problem, zapisz się na zajęcia i zacznij trenować, nie ma co się ograniczać ;)

   Usuń
 8. Great post! I follow you, follow me back. plz. <3
  http://jelenaaak.blogspot.rs/

  OdpowiedzUsuń