Dobre maniery made in Japan #1

poniedziałek, listopada 13, 2017


Wolne ! super, szkoda, że już koniec mojego dodatkowego dnia weekendu, ale cóż, wykorzystałam ten dzień raczej dobrze, a przynajmniej aktywnie tak jak lubię i nie raz o tym pisałam.Po dzisiejszym dniu stwierdzam, że potrzebuję więcej takich dni jak ten, może i niektórym się wydaje, że moje życie jest nudne, siedzę w domu i obijam się, ale to, że nie wychodzę codziennie na miasto, na spacer czy coś, nie oznacza, że jestem "no life" dla mnie to jest po prostu odpoczynek kiedy mogę wstać i zająć się sobą lub pracami w domu, nawet głupim sprzątaniem. Dzisiaj w końcu miałam okazję zrobić to na co nie mam czasu w tygodniu jak pracuję lub w weekendy, bo albo jestem na uczelni, albo spędzam wolny czas z ukochanym, więc takie dni jak najbardziej raz kiedyś są bardzo potrzebne.
Miałam się tak nie rozpisywać dzisiaj we wstępie, który przeważnie zawsze poświęcam na rzeczy nie związane z tematem posta, ale jak już napisałam to niech będzie. Przejdę dalej.

grafika asian girl, black, and black hair 

Tyle się mówi o dobrym wychowaniu, od dziecka nam wpajają w szkole, czy w domu pewne zasady „ jak mamy się zachować „ w danej sytuacji, jakich zwrotów używać, jak się ubrać na daną okazję, jak układać sztućce na stole i wiele innych.  Miałam napisać w sumie post o zachowaniu gentelmanów w Japonii, ale postanowiłam zacząć od ogólnych zasad, które panują w tym kraju, takich z życia codziennego, aby nikogo nie urazić i być kulturalnym człowiekiem w oczach Japończyków. Może zrobię część drugą i trzecią, czyli zachowania dam i gentelmanów, a uznałam, że takie ogólne zasady będą dobrym wstępem.  

Oto kilka najważniejszych zasad dobrego wychowania w Japonii. 
Przepraszam, że te zasady nie będą uporządkowane, ale ciężko jest to uporządkować , bo tak wypadałoby zacząć  od zasad powitania, a skończyć na pożegnania to zrozumiałe i proste, a jak uporządkować inne zasady? Co powinno być przed czym? Chyba to nie będzie takie ważne aby było rozpisane to w jakimś większym porządku prawda ? Jeśli tak, no to od waszych opinii są komentarze, możecie mi napisać jak poukładać te zasady ;)
Dobra przejdźmy do rzeczy.

grafika cities, cityscape, and night photography 
 • Należy unikać kontaktu wzrokowego – chodzi tutaj głównie o chodzenie po ulicach. U nas w Polsce to dużo ludzi idąc gdzieś „obczajają” wszystkich z góry do dołu i komentują, a to wygląd, a to ubrania itp. Nie uważam, że wszyscy, ale są ludzie co mają to w zwyczaju. W Japonii  idąc ludzie nie zwracają takiej uwagi na innych, nie gapią się na kogoś, bo to jest po prostu nie kulturalne.  
Znalezione obrazy dla zapytania japanese gift
 • W Japonii wszystko podajemy i przyjmujemy obiema rękami, jeśli jest to czyjaś wizytówka to powinno się ją przyjąć obiema rękoma, przeczytać co jest na niej napisane i dopiero można schować do kieszeni, nigdy nie chowa się jej od razu bez zerknięcia na dane na niej zawarte. Uwaga ! wizytówek się nie chowa do kieszeni spodni. 
 • Kiedy idziemy do kogoś w gości to nie powinno się iść z pustymi rękoma, wystarczy naprawdę drobny upominek, ale musi jakiś być i tak ja już pisałam w punkcie 2 należy upominek podarować obiema dłońmi.  
Znalezione obrazy dla zapytania japanese culture
 • Na powitanie i pożegnanie należy ułożyć ręce symetrycznie wzdłuż ciała i się ukłonić, oczywiście nie do przesady, ukłon nie powinien być za głęboki. 
 • Wchodząc do kogoś do mieszkania powinno się zdjąć buty i to się tyczy też miejsc publicznych, w większości przypadkach przy wejściu można pobrać odpowiednie plastikowe klapki i przebrać buty.  

Znalezione obrazy dla zapytania japanese savoir vivre               
 • Japończycy przewążnie jedzą pałeczkami, kiedyś tylko, a teraz już i tam pojawiły się miejsca gdzie można wziąć widelec  zamiast tradycyjnych sztućców. Co do ułożenia naczyń na stole to tak ; po lewej stronie stawiamy miseczkę z ryżem, a po prawej z zupą. Pałeczki kładzie się równolegle na wprost nas (czyli tak jak u nas się układa widelczyk do ciasta np.) Jak już przechodzimy do jedzenia to pałeczki trzymamy w ręce prawej, a miseczkę z daniem w lewej ( i już mam pozamiatane bo jestem leworęczna i łatwiej używa mi się pałeczek lewą). Do innych talerzy sięgamy tylko i wyłącznie pałeczkami, już ich nie podnosimy, a zupę pijemy prosto z miseczki.
 • Przed i po posiłku mówimy smacznego i dziękuję.
 • Często jest tak że gdzieś się spieszymy, łapiemy bułkę i lecimy do pracy/szkoły jedząc. W Japonii jest to szczyt bezczelności ,coś niekulturalnego, co innego jak się siedzi na ławeczce w parku, wtedy nie ma problemu, ale jak idziemy to nie powinniśmy jeść. 

Znalezione obrazy dla zapytania japanese bus

 • Ile razy słyszałeś/aś, że jadąc autobusem, czy pociągiem widząc starszą osobę lub kobietę w ciąży, a jest tłum i nie ma gdzie siedzieć, więc kultura wymaga tego, aby ustąpić miejsca ? W Japonii nie ma czegoś takiego, czyli wychodzi, że obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.
 • Nie wytykamy ludzi palcem, czyli jak chcesz pokazać kogoś to lepiej jest użyć całej dłoni. 

Znalezione obrazy dla zapytania japanese restaurant

 • W restauracji nie płaci się napiwków kelnerowi, rachunek opłaca się przy kasie, ale też niekulturalne jest liczenie reszty przy kasie sprawdzając czy kasjerka/ kasjer się nie pomylił.

Podobny obraz

 • Kiedy spóźnisz się na spotkanie, do pracy, czy na lekcje, a chcesz być kulturalnym to w Japonii spóźnienie jest brakiem szacunku dla innych, jest to niekulturalne.
 • Niekulturalne jest też głośne zachowanie. W to wlicza się również kichanie.  
Więcej zasad na ten moment nie znam lub sobie nie przypominam, najwyżej zrobię update jak coś sobie przypomnę lub znajdę, myślę jednak, że to 13 zasad to taka pigułka dobrego zachowania w Japonii.  Mam nadzieję, że uda mi się zebrać informacje i zrobić kolejne części, czyli posty powiązane z tą tematyką. 

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Bardzo fajny wpis! W Japonii kultura jest zupełnie inna.
  Na pewno pozostanę z Tobą na dłużej, obserwuje i pozdrawiam serdecznie <3
  W wolnej chwili zapraszam także do siebie
  http://recenzjella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miły komentarz.
   Owszem, kultura jest inna, ale widać pewne podobieństwa do naszej kultury jeśli mowa tutaj o właściwym zachowaniu.

   Usuń
 2. So cute and nice post. I like your blog... kisses

  Follow for follow? <3

  http://www.ioannesstyle.com/

  Can follow one each other on:
  Bloglovin: https://www.bloglovin.com/blogs/ioannes-style-19150239
  Instagram: https://www.instagram.com/ioannes_style/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie się dowiedzieć o kulturze jaka panuje w Japonii ^^
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, zawsze się odwdzięczam za aktywność na moim blogu ;)

   Usuń
 4. Dla mnie największy szok to przejmowanie czegokolwiek obiena rękami. Naprawdę nie wiedziałam o tym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się cieszę, że dowiedziałaś się czegoś nowego :)

   Usuń
 5. Świetny post :) Dowiedziałam sie kilku ciekawych rzeczy :).
  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że można się było dowiedzieć czegoś nowego :)

   Usuń
 6. heh ciekawe spostrzeżenia, o niektórych nie wiedziałam
  www.flare.com.pl

  OdpowiedzUsuń