Japanese winter (冬)

poniedziałek, stycznia 16, 2017

Mamy już prawdziwą zimę, taką ze śniegiem, więc nawiązując do tego chciałam dzisiaj napisać zimowy post. Dokładnie post będzie dotyczył japońskiej zimy i tego jak Japończycy radzą sobie z mrozem i śniegiem. Długo się zastanawiałam jaki temat poruszyć dzisiaj i przy małej pomocy pomyślałam, że taki temacik będzie ok. Śniegu za oknem dość sporo to niech post też będzie śnieżny ^^
Wiele osób kojarzy Japonię z krajem tak egzotycznym, że nie wierzą w to iż tam zimy są śnieżne i mroźne. Japonia kojarzy się ciepło ze względu na to, że najwięcej osób odwiedza ten kraj na wiosnę, w momencie kiedy kwitną wiśnie, więc jest już tam ciepło. Skoro już mowa o wyjeździe do Japonii to najczęściej odwiedzane są duże miasta takie jak Tokio, Osaka, a przecież w kraju kwitnącej wiśni jest o wiele więcej miast i miasteczek, nie tylko metropolie. Są części Japonii, które mają bardzo chłodny klimat i też miejsca gdzie klimat jest o wiele cieplejszy.
Na dalekiej północy jest wyspa Hokkaido, gdzie panują najniższe temperatury w całym kraju, ale nie tylko tam pada śnieg.
W większej części kraju zabudowa nie jest przewidziana na okres zimowy (cienkie okna, ściany i brak uszczelnień) są to główne cechy tamtejszych domów, więc jak temperatura zaczyna spadać to w domach jest dość zimno. I tutaj przejdziemy do głównego tematu tego posta, czyli jak Japończycy radzą sobie z mrozem?
 1. OGRZEWANIE 
W Japonii zimą mieszkania są zimne, więc ludzie chodzą po domu grubo ubrani. Ogrzewają pomieszczenia przy użyciu piecyków gazowych. Można też ogrzać się przy użyciu klimatyzacji, która ma funkcję grzewczą, są również grzejniki olejowe i takie z płytą ceramiczną.

      2.  KOC ELEKTRYCZNY
Jest to koc, w którym znajdują się przewody elektryczne i kontroler, za pomocą którego można regulować temperaturę. Można też ustawiać jak długo ma grzać. Jest to lepsze rozwiązanie niż termofor ponieważ może ogrzewać cały czas.
      3. KOTATSU
Czyli stół z kocem. Co prawda podgrzewa on tylko dolną część ciała, jednak Japończycy też pod tym śpią. Nie trzeba się wiele trudzić żeby zasnąć pod takim "stołem". Kotatsu jest tak ciepły, że aż usypia ;3.
      4. OGRZEWACZE DO RĄK
U nas też są one popularne. Różnica jest taka, iż Japończycy używają ogrzewaczy jednorazowych, podczas, gdy u nas spotyka się te wielokrotnego użytku. Jednak w brew pozorom te jednorazowe są lepsze, ponieważ dają więcej ciepła i dłużej grzeją.

      5. PRACA
Świetnym rozwiązaniem wśród Japończyków jest siedzenie w pracy. Po co wydawać pieniądze na ogrzewanie swojego domu, jak można siedzieć w firmie, która jest ogrzewana i jest tam ciepło, a do tego internet, światło i inne rzeczy potrzebne do przetrwania za darmo.

Post krótki, ale mam nadzieję, że zrobiło wam się ciepło. Zapraszam do "lajkowania" fanpage mojego bloga, z góry dziękuję.

You Might Also Like

16 komentarze

 1. O matko koc eletryczny <3 Jest to mega ciekawe i dobre rozwiązanie dla zmarzluchów takich jak ja :)
  ciekawy post
  tutajjestem-lekkomyslny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mnie również by się taki przydał mimo, że mieszkam w bloku i jest bardzo ciepło w mieszkaniu, to czasami są takie dni że jest chłodnawo ;)

   Usuń
 2. Kotatsu to nasze wielkie marzenie. Może kiedyś uda się je zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa opcja, aczkolwiek nie wie czy jest to potrzebne u nas ;)

   Usuń
 3. Kotatsu to zdecydowanie będzie moje must-have tej zimy... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że kotatsu cieszą się popularnością, mi jednak wydają się mało estetyczne jeśli chodzi o wystrój mieszkania ;3

   Usuń
 4. Kotatsu jest ciekawe :)
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. To niesamowite i wręcz szokujące, jak niektóre informacje wydają się odmienne od naszych europejskich zwyczajów!
  Pozdrawiam,
  K.

  http://blog-kaktus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przygarnęła takie gadżety :P

  >> VANILLIA96.BLOGSPOT.COM <<

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny Blog <33
  Coś czuję, że będę wpadała tu częściej <33
  Co powiesz na wspólną obs ? :)


  http://believeinhimselfx33.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Stół z kocem i koc elektryczny. <3

  OdpowiedzUsuń